Our range of products include semi automatic rice packing machine 10kg to 50kg and fully automatic rice packing machine 10kg to 50kg.
₹ 250000 / Unit Get Latest Price
| Machine Capacity | 8-10 Bag/Min. |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50-60Hz |
| Pack Type | Box |
| Voltage | 220-420V |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 300000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 500 Pouch/Hour |
| Packing Material | Rice |
| Usage/Application | Industrial |
| Machine Capacity | 10 to 50 kg |
| Compressed air required | yes |
| Brand | Mercy Engineering |
| Model Name/Number | M/E-NET-ABM |
| Filling Accuracy | +-10 gram |
| Working Hours | 24 hours |
| Packing speed | 8 to 10 bags |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Mr. Prem Sagar (Owner)
Mercy Engineering
D B H Sirhing Rolling Mill, 122, Nirmal Park Society, NR Kam Gas Agency
Odhav, Ahmedabad - 382415, Gujarat, India