Manufacturer of a wide range of products which include jute bags packaging machines 5kg to 50kg, industrial bag packing machine 10kg to 50kg, pulses dal packing machine 10kg to 50kg, automatic pulses packing machine 10kg to 50kg, dal packaging machine 10kg to 50kg and toor dal packing machine 10kg to 50kg.
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 250 Bags/Hour |
| Usage/Application | Industrial |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Packaging Type | Bags |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Material To Be Packed | Plastic |
| Brand | Mercy Engineering |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | industrial |
| Driven Type | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
We are manufacturers of Industrial packing machine 10kg to 50kg,we believe in quality and customer satisfaction
₹ 300000 / Unit Get Latest Price
| Usage/Application | Dal Packaging |
| Machine Capacity | 10 to 50 Kg |
| Brand | Mercy Engineering |
| Material | MS |
| Packaging Speed | 8 to 10 bag/min |
| Pneumatic Air | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
₹ 300000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 500 Pouch/Hour |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Machine Capacity | 10 kg to 50 kg packaging |
| Brand | Mercy Engineering |
| Usage/Application | 10 kg to 50 kg packaging |
| Driven Type | Electric |
| Model Name/Number | M/E-NET-ABM |
| Packaging Type | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 300000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 500 Pouch/Hour |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Machine Capacity | 10 to 50 kg |
| Compressed air required | yes |
| Brand | Mercy Engineering |
| Compressed Air Pressure | 5kg |
| Model Name/Number | M/E-NET-ABM |
| Production Speed | 8 to 10 bags |
| Pneumatic Air | yes |
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 25 - 50 |
| Power | Single Phase |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Packaging Material | Rice, Dalal, Seed, cattle feed, sugar |
| Voltage | 220-420V |
| Power Source | Electric |
| Model Name/Number | Packing Machine |
| Brand | Mercy Engineering |
₹ 300000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 10 to 50 Kg |
| Usage/Application | Oats Packing |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Mercy Engineering |
| Packaging Speed | 8 to 10 bag/min |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Finished Type | Polished |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Material | MS |
| Power Source | Electric |
Mr. Prem Sagar (Owner)
Mercy Engineering
D B H Sirhing Rolling Mill, 122, Nirmal Park Society, NR Kam Gas Agency
Odhav, Ahmedabad - 382415, Gujarat, India